Menő viselet: Jamaicai sapka, raszta paróka

Nagyon sokáig csak a filmekből, és esetleg a zenei világból – a reggae és a ska stílus révén- ismerték az emberek a raszta haj, helyesebben a dreadlock frizura viseletét. Ez a hajviselet kezdetben a rasztafari-mozgalomhoz tartozott, mára azonban önálló stílusként terjedt el az egész világon. A raszta hajat mindenki a marihuána-fogyasztás mellett elsősorban Jamaicához köti, pedig gyökerei meglepő módon egy másik kontinensen sarjadtak. Ki gondolta volna, hogy a mozgalom nem a méltán híres Jamaicából, hanem egy afrikai országból, nevezetesen Etiópiából indult a XX. század harmincas éveinek derekán?

Raszta haj és sapka

Jamaica és a raszta

60-as években indult útnak karöltve a mára kialakult általános világkép: Bob Marley, reggae, marihuána, a béke, az egyenjogúság, a szeretet; a gyűlölet, az elnyomás és a háború elleni fellépés. A XX. század végére kinőtte magát a szubkultúrából, maga mögött hagyva az eredeti elképzeléseket, trendi lett.

Bob Marley és a raszta haj

Stílus, ami öltöztet

Manapság a raszta hajnak a nyugati országokban az égvilágon semmi köze a fekete kultúrához, már nem szimbolizál semmit. Pusztán öltözködési divat, melynek színei megmaradtak az etióp zászlónak megfelelően: vörös, arany és zöld. A divatos dreadlock haj már nem is kell, hogy eredeti legyen, hiszen már komplett raszta parókákat, többszínű tincseket is külön be lehet szerezni.

Raszta stílus, ami öltöztet

Híres raszták

Bob Marley: felesleges bemutatni, a dobogó felső fokát foglalja el oroszlánsörény hajkoronájával.

Korn zenekar: az Adidas-raszta kombóval megbolondították a divatot. A raszta nemcsak a Kornhoz köthető, az egész nu-metal (Coal Chamber, Deftones, Soulfly stb.)hullám jellemzője lett.

Snoopy Dogg: amerikai rapper, megjegyezendő, hogy gettó körökben is menő rasztának lenni.

Ladánybene 27: magyar reggae zenekar.

 Ha megtetszett neked a stílus, de nem szeretnél igazi raszta hajat, akkor Jamaicai sapkát raszta hajjal lehet vásárolni jelmez kiegészítőként is!

 

Cimke: